DEBATING MATTERS CHAMPIONSHIP

Berlin 2018 -- Wednesday 28 February 2018

Our new-style DM Championships come to Berlin, in partnership with Freiblickinstitut e.V. and hosted by University of Applied Sciences Europe. Twelve schools will battle to become Debating Matters Berlin Champions 2018.

Freiblickinstitut organises debates on important topics from politics, society, economy, science and art.

The University of Applied Sciences Europe is a private, state-approved university that offers uniquely international perspectives, interdisciplinary and practice-based teaching, innovation, and future-oriented skills development.

Share this event:



09:00-09:30 REGISTRATION AND COFFEE

09:30-09:45 WELCOME

09:50-11:00 DEBATE 1

"Social media sites should filter out fake news stories"

GROUP 1

FOR:

Leibniz-Schule Berlin

AGAINST:

Nelson-Mandela-Schule

CHAIR

Adam Rawcliffe

JUDGES

Tobias Dollase
District administration Reinickendorf

Henning Harnisch
Alba Berlin

Tamara Paquet
H2air

GROUP 2

FOR:

Georg-Büchner-Gymnasium

AGAINST:

Wilma-Rudolph-Oberschule

CHAIR

Benjamin Mehle

JUDGES

Helen Hockauf
GoVolunteer e.V.

Clemens Schneider
Prometheus – Das Freiheitsinstitut

Nicolas Zimmer
Technologiestiftung Berlin

GROUP 3

FOR:

Humboldt-Gymnasium

AGAINST:

Willi-Graf-Gymnasium

CHAIR

Joel Cohen

JUDGES

Pascal Heymann
Berlin Speaking

Khushi Pasquale
Business English Language and Skills Trainer; Speaking Coach

Anli Serfontein
Journalist and filmmaker

GROUP 4

FOR:

Anna-Essinger-Gemeinschaftsschule

AGAINST:

Eckener-Gymnasium

CHAIR

Kolja Zydatiss

JUDGES

Erich Tegeler
Physikalisch-Technische Bundesanstalt PTB (German National Metrology Institute, NMI)

Zsófia Tillinger
Foundation for Democratic Youth, Hungary

Tilmann Warnecke
Der Tagesspiegel

11:05-12:15 DEBATE 2

"Medical record sharing should be welcomed and not feared"

GROUP 1

FOR:

Schadow-Gymnasium

AGAINST:

Leibniz-Schule Berlin

CHAIR

Naomi Denny

JUDGES

Henning Harnisch
Alba Berlin

Martin Kley
CIEE Germany

Anli Serfontein
Journalist and filmmaker

GROUP 2

FOR:

Werner-von-Siemens-Gymnasium

AGAINST:

Georg-Büchner-Gymnasium

CHAIR

Johannes Richardt

JUDGES

Jutta Kramm
Journalist

Rachel Launay
British Council Germany

Nicolas Zimmer
Technologiestiftung Berlin

GROUP 3

FOR:

Bertha-von-Suttner-Gymnasium

AGAINST:

Humboldt-Gymnasium

CHAIR

Julia Dannemann

JUDGES

Phoebe Blackburn
Phenomenal Words

Michael Croasdale
British Council

Pascal Heymann
Berlin Speaking

GROUP 4

FOR:

Hans-Carossa-Gymnasium

AGAINST:

Anna-Essinger-Gemeinschaftsschule

CHAIR

Lilly Gerlach

JUDGES

Dyane Neiman
Moving Speaker; The Bear Storytelling

Zsófia Tillinger
Foundation for Democratic Youth, Hungary

Tilmann Warnecke
Der Tagesspiegel

12:20-13:25 DEBATE 3

"Monuments to controversial historical figures should remain"

GROUP 1

FOR:

Nelson-Mandela-Schule

AGAINST:

Schadow-Gymnasium

CHAIR

Adam Rawcliffe

JUDGES

Stefan Chatrath
University of Applied Sciences Europe, Berlin

Martin Kley
CIEE Germany

Tamara Paquet
H2air

GROUP 2

FOR:

Wilma-Rudolph-Oberschule

AGAINST:

Werner-von-Siemens-Gymnasium

CHAIR

Benjamin Mehle

JUDGES

Rachel Launay
British Council Germany

Clemens Schneider
Prometheus – Das Freiheitsinstitut

Paul Seaman
West PR - Seaman

GROUP 3

FOR:

Willi-Graf-Gymnasium

AGAINST:

Bertha-von-Suttner-Gymnasium

CHAIR

Joel Cohen

JUDGES

Michael Croasdale
British Council

Karl-Erik Norrman
European Cultural Parliament

Khushi Pasquale
Business English Language and Skills Trainer; Speaking Coach

GROUP 4

FOR:

Eckener-Gymnasium

AGAINST:

Hans-Carossa-Gymnasium

CHAIR

Kolja Zydatiss

JUDGES

Jutta Kramm
Journalist

Dyane Neiman
Moving Speaker; The Bear Storytelling

Erich Tegeler
Physikalisch-Technische Bundesanstalt PTB (German National Metrology Institute, NMI)

13:30-14:30 LUNCH

14:30-14:50 RESULTS

15:00-16:20 SEMI-FINALS AND RESULTS

"Universal Basic Income is not a solution to our social and economic problems"

SEMI-FINAL 1

FOR:

Winner Group 1

AGAINST:

Winner Group 2

CHAIR

Sabine Beppler-Spahl

JUDGES

Rupert Graf Strachwitz
Maecenata Stiftung

Tamara Paquet
H2air

Nadja Vancauwenberghe
EXBERLINER

SEMI-FINAL 2

FOR:

Winner Group 3

AGAINST:

Winner Group 4

CHAIR

Johannes Richardt

JUDGES

Phoebe Blackburn
Phenomenal Words

Karl-Erik Norrman
European Cultural Parliament

Khushi Pasquale
Business English Language and Skills Trainer; Speaking Coach

16:20-16:50 AFTERNOON TEA-BREAK

17:00-19:00 FINAL DEBATE, RESULTS AND THANK YOUS

"Populism is a threat to democracy"

FOR:

Winner Semi-Final 1

AGAINST:

Winner Semi-Final 2

CHAIR

Adam Rawcliffe

JUDGES

Stefan Chatrath
University of Applied Sciences Europe, Berlin

Paul Seaman
West PR - Seaman

Nadja Vancauwenberghe
EXBERLINER

STAY IN CONTACT

© 2014 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, Academy of Ideas Ltd, Signet House, 49-51 Farringdon Road, London, EC1M 3JP, UK

Tel +44 (0)20 7269 9233 - Fax (0)20 7269 9235 - debatingmatters@academyofideas.org.uk | admin login